Odkrywaj z nami piękno pradoliny Wieprza

Dęblin (Masów)

Ul. Wiejska 30

Tel. 781948622

home@kajakamipowieprzu.pl

www.kajakamipowieprzu.pl

 

BĄDŹMY W KONTAKCIE

JEDNODNIOWE  »

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

ROKITNO - SERNIKI

 

8 km

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ »

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ »

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ »

   KOŚMIN - DĘBLIN

 

   

                                18,5 KM

 

 

   WYPOŻYCZALNIA

   KAJAKÓW

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ »

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ »

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ »

ZASADY WYNAJMU »

SPRZĘT »

CENNIK »

TRANSPORT »

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ »

   LESZKOWICE -

   WOLA SKROMOWSKA

 

                             18,5 KM

 

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ »

ROKITNO - SERNIKI »

                                                                           8 KM

   JEZIORZANY -

                   BARANÓW

 

                             16,5 KM

 

 

   SZCZEKARKÓW -

                  LESZKOWICE

 

                          12 KM

 

 

   BARANÓW - KOŚMIN

 

  20,5 KM

 

 

WOLA SKROMOWSKA - JEZIORZANY » 

                                                                         17 KM

DOJAZD

WYPOŻYCZALNIA

         Naszą podróż rozpoczynamy w miejscu wodowania kajaków, tj. w Rokitnie. Na prawym brzegu w odległości ok. 400 m mijamy miejscowość Czerniejów. W Czerniejowie mijamy most, sklep w odległości około 300 m, gdzie można uzupełnić prowiant. Za wioską należy zachować ostrożność, ponieważ występują głazy na środku rzeki i kamieniste dno, jest rwąco i płytko. Płynąc dalej prostym odcinkiem ok. 1 km, po lewej stronie mijamy miejscowość Wólka Rokicka. Tutaj możemy zatrzymać się na dłużej w gospodarstwie agroturystycznym Państwa Mazurków  zwiedzić malowniczą okolicę.


         Po przepłynięciu kolejnych ok. 700 m na łagodnym, piaszczystym brzegu Wieprza po lewej stronie mamy przystań kajakowa, gdzie możemy wyjść na brzeg i odpocząć lub zrobić zakupy w pobliskim sklepie.

 

         Po przepłynięciu ok. 1 km po lewej stronie Wieprza mijamy miejscowość Baranówka. Płynąc dalej po ok. 3,4 km dobijamy do brzegu w Sernikach. Tutaj mamy piękną nowoutworzoną przystań kajakową gdzie możemy wyjść na brzeg, schronić się przed upałem w koronach drzew, usiąść pod zadaszeniem i spożyć posiłek. Jeśli nie posiadamy prowiantu, w zasięgu wzroku mamy dobrze zaopatrzony sklep spożywczy.

 

        

         Nieopodal przystani znajduje się znane Gospodarstwo Agroturystyczne „Rancho Arka”. Jest to kilkuhektarowy atrakcyjnie zagospodarowany teren, prezentujący bogactwo roślin jak i różnorodność  zwierząt w czystym i spokojnym otoczeniu. Na terenie gospodarstwa znajdują się dwa stawy dla pasjonatów wędkarstwa jak i dla osób które chętnie przepłyną się tratwą. Zwiedzając „Ranczo Arka” nie można przejść obojętnie obok wystawy starych maszyn i sprzętów rolniczych, które są ciekawostką zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Na miłośników koni czeka jazda konna, przejażdżki bryczką a zimą kuligi. Do dyspozycji gości udostępniona jest również altanka w cieniu której można zrelaksować się i poddać się urokom wiejskiego krajobrazu. Kajakarze mogą tutaj liczyć na nocleg (kwatery dla 12 osób) lub rozbić własne namioty.

 

        

        

         Kajakarze mogą zwiedzić najbliższą okolicę. Sama miejscowość Serniki, która dzisiaj jest siedzibą gminy, ma bardzo ciekawą historię. Jej początki sięgają nawet pierwszej połowy XIV wieku, w okresie panowania Władysława Łokietka. Jako ciekawostkę należy wspomnieć, że w tej miejscowości  w 1830 roku uruchomiono przędzalnię bawełny jako jedną z pierwszych w Królestwie Polskim. W Sernikach w 1838 roku powstała także jedna z pierwszych w Polsce cukrowni, która istniała do 1850 roku. W tym czasie rozwijało się tutaj także szereg innych zakładów przemysłowych jak: fabryka guzików, cukrownia, papiernia czy gorzelnia. W końcu XIX w. Serniki słynne były w całym Imperium Rosyjskim ze wspaniałej stadniny koni.
 

Do ważnego zabytku Sernik należy miejscowy kościół murowany z cegły, późnobarokowy z elementami wczesnoklasycystycznymi (według projektu Jakuba Fontany). Wnętrze zawiera 7 ołtarzy. Obok kościoła znajduje się neogotycka dzwonnica z połowy XIX wieku oraz neogotycka kapliczka cmentarna wzniesiona w 1856 roku przez architekta Franciszka Tournella.

Created by Leos 2017

leos.wawa@gmail.com

Partnerzy: